Libeček lékařský je bylina, která se řadí do čeledi miříkovitých. Je to vysoká vytrvalá rostlina, která může dorůstat až do výšky 2 metrů, a která má silný dužnatý oddenek. Z přímé lodyhy vyrůstají dvakrát až třikrát zpeřené listy. Květenstvím libečku je okolík, který se skládá z menších okolíčků. Plodem je žlutohnědá hladká dvounažka. Libeček kvete v období od července do srpna, přičemž je charakteristický svou vůní. Ačkoliv původem je z Přední Asie, dnes je rozšířen převážně ve střední Evropě, kde ho lze najít ve vyšších polohách a v hlubších půdách s mnoha živinami a vláhou. V Čechách se libečku přezdívá „české maggi“, „velký celer“ nebo „lubeček“.
Použití libečku jako afrodisiaka
Libeček lze používat celý. Listy v sušené i syrové formě se přidávají jako koření do pokrmů, plody se mohou přidávat například při nakládání zeleniny, do pečiva nebo z nich lze připravit nálev. Nejúčinnější je ale kořen libečku, který se může jíst jako kořenová zelenina nebo si ho lze usušit poté, co libeček jako rostlina uschne – tedy na podzim nebo na jaře. Z libečku se připravují také aromatické koupele.
Dávkování
Libeček by neměly užívat těhotné ženy, protože snižuje tvorbu mléka. Jinak se jedná o velmi účinnou léčivku a afrodiziakum, která pouze ve velmi vysokém množství může způsobit nevolnost a závratě
Afrodiziakální účinky libečku
Libeček pročišťuje krev a napomáhá proti únavě. Uvolňuje celé tělo a prokrvuje ho – vhodný je pro staré lidi, kterým pomůže k lepší pohyblivosti. Libeček je také afrodiziakum účinné pro obě pohlaví. Zrychluje činnost srdce a umocňuje tak sexuální prožitky. Stimuluje libido.