Hřebíček pochází ze stromu hřebíčkovec vonný nebo kořenný, který se řadí do čeledi myrtovitých. Lidově se hřebíčkovci říká „řebáček“. Je to až 10 metrů vysoký stálezelený strom, který má tvrdé kožnaté zelené listy. Kolem sebe šíří typickou hřebíčkovou vůni. Koření hřebíček je sušený kalich s poupětem tohoto stromu. Květy hřebíčkovce jsou bílé barvy, která později přejde do tmavě červené. Plodem jsou jednosemenné nebo dvousemenné bobule. Hřebíčkovec kvete dvakrát do roka a to v době mezi červencem a říjnem a poté znovu mezi listopadem a lednem. Původem je hřebíčkovec z Moluckých ostrovů, dnes se dováží především ze Zanzibaru, pěstuje se ale i na Madagaskaru a ostrově Mauritius. Roste v tropických oblastech, kde je vlhko.
Použití hřebíčku jako afrodisiaka
Z hřebíčkovce se používají poupata, která se ručně sbírají těsně před obdobím květu. Ta se suší a buď v uceleném, nebo drceném stavu používají jako koření. Destilováním poupat, větviček a plodů se získává také hřebíčková silice. Hřebíček se přidává do pokrmů a nápojů na dochucení (např. zvěřina, pečivo, svařené víno a další) a jeho aroma je složkou v parfémech a vonných olejích.
Dávkování
Hřebíček by se neměl jíst ve velkém množství, kdy může svou chutí dráždit. Kromě toho se hřebíček dá používat jako lokální anestetikum, což se při předávkování může projevit jako nepříjemný vedlejší účinek.
Afrodiziakální účinky hřebíčku
Už pouhé aroma hřebíčku má vliv na psychickou hladinu – probouzí lidské smysly a navozuje pocit uvolnění. Chuťově hřebíček povzbuzuje chuť na milování a stimuluje sexuální libido.