Feromony jsou takzvané ektohormony, tedy látky, které tělo využívá pro komunikaci s okolím. Feromony jsou určeny pro jedince stejného druhu, který je dokáže správně interpretovat. V lidské říši tak feromony ovlivňují chování a reakce lidí v okolí člověka, který feromony vylučuje. Nejvíce se vyskytují v potu a v okolí potních žláz. Velký vliv na vysílání i přijímání informací z feromonů má období v cyklu ženy.
Jsou feromony afrodiziaka?
Feromony se dají částečně zařadit mezi afrodiziaka díky tomu, že v určitých situacích mohou vzbudit sympatie a zvýšit sexuální atraktivitu u jedince opačného pohlaví. Feromony nezvyšují chuť na sex, libido ani kvalitu pohlavního styku. V tomto ohledu se nejedná o afrodisiaka. Mohou však podvědomě zvýšit atraktivitu daného jedince. Jak vyplívá z vědeckých pokusů (zdroje pod článkem), feromony mohou přispět k častější sexuální činnosti. V jistém ohledy by se tedy mezi afrodiziaka zařadit mohly.
Jak feromony fungují z hlediska sexuální přitažlivosti?
Například do parfémů se často přidávají feromony opačného pohlaví. Velký vliv na vnímání mužských feromonů má cyklus ženy. V období ovulace je žena mužskými feromony přitahována více, jindy tento podmět spíše ignoruje. Stejně tak žena mužům prostřednictvím feromonů dává signál k reprodukci ve vhodnou dobu. Ženy jsou tak ve výhodě, protože uměle přidané feromony na muže budou fungovat v podstatě stále.
Účinky feromonů
Účinky feromonů nejsou nijak dramatické. Nicméně při slepých testech bylo ověřeno, že při aplikování vhodných feromonů, byly subjekty (mužské i ženské – na fotografiích i osobně) shledávány jako vřelejší a kamarádštější. Sexuální přitažlivost je dále dána prostředím (navádění k intimnostem) a ovulačním cyklem ženy. Ačkoliv byly ve vědeckých studiích prokázány pozitivní účinky syntetických feromonů na sexuální přitažlivost, stále se tato měření potýkají s jistými metodologickými problémy. Feromony tak stále nejsou plně považovány za vědecky plně ověřené sexuální atraktory.
Parfémy s feromony – vhodný způsob, jak zapůsobit na opačné pohlaví
Kromě feromonů se i vůně velmi významným způsobem podílí na atraktivitě muže i ženy na opačné okolí. Nevhodná vůně nebo dokonce zápach mohou přispívat k výrazné diskriminaci – nejen sexuální. Proto se zdá být spojení vhodných feromonů a vůní velmi vhodným způsobem, jak zapůsobit na opačné pohlaví.
Zdroje:
K. Grammer, B. Fink, N. Neave; Human pheromones and sexual attraction; Eur J Obstet Gynecol Reprod Biol, 118 (2005), pp. 135–142