Durman obecný patří do čeledi likovitých a často se mu přezdívá bodlavé jablko, čertí hlava nebo vlčí bodláčí. Jedná se o keř menšího vzrůstu s nepravidelnými listy. Keřík kvete od května do září a jeho květiny mají tvar nálevky. Durman obecný má tobolky, které jsou ostnaté, ve kterých jsou hnědá až černá semena. Dříve se nacházel spíše ve střední Americe, Mexiku a Indii, dnes se vyskytuje po celém světě. Roste na slunných nížinných loukách.
Použití durmanu jako afrodisiaka
Ze sušených listů nebo květů durmanu obecného se tradičně připravoval čaj nebo se sušená nať inhalovala. Další možností bylo žvýkat semena. Dříve se durman používal i k vytváření nejrůznějších mastí, kterými si ženy navozovaly pocit uvolnění a halucinace.
Dávkování
Durman obecný je velmi jedovatá rostlina, neměl by ho tedy požívat nikdo, kdo nemá s takovými bylinami zkušenosti. Zásadně by se ale neměl užívat vnitřně. Při kouření je maximální dávka 2 gramy. Durman lze také přidávat do mastí a potírat ho po celém těle. Příliš časté užívání durmanu může vést k silným migrénám a poruchám paměti.
Afrodisiakální účinky
Durman má velmi opojné účinky. Ve vyšších dávkách může mít také libido silně povzbuzující účinky a to jak u žen, tak u mužů. Tradičněji ho používaly ženy, které se uvolňovaly a navozovaly si exaltované stavy. Durman účinkuje především na psychiku a zintenzivňuje pocity a vnímání.