Mandragora neboli pokřín lékařský je rostlina patřící do čeledi lilkovitých. Lidově se jí říká také „zemský mužíček“, „psí jablka“ nebo „čertovo jablíčko“. Mandragora je vytrvalá rostlina s tlustým rozdvojeným kořenem a kadeřavými listy tmavě zelené barvy dlouhé asi 35 centimetrů. Listy rostou v přízemní růžici a mají svraštělý povrch. Květy jsou ve tvaru zvonce s pěti okvětními lístky a mají fialovou barvu. Plodem jsou oválné bobule, které po dozrání mění barvu ze zelené na žlutou až oranžovou. Plody velmi nepříjemně páchnou. Doba květu mandragory je mezi prosincem a dubnem. K nalezení je na pustých kamenitých půdách při okrajích cest a to v oblasti Středomoří.
Použití pokřínu neboli mandragory jako afrodisiaka
Z mandragory se používá její kořen, nať i plody. Kořen se jí buď v syrové podobě, nebo se suší a nadrobený přidává do nápoje či jídla. Další možností je vetřít olej s příměsí mandragory do kůže. Pít lze také výtažek z kořene.
Dávkování
Mandragora je silně jedovatá, proto je potřeba ji užívat v opravdu malých dávkách.
Afrodiziakální účinky mandragory
Mandragora má euforizující a povzbuzující účinky. Stimuluje jak ženské tak mužské libido a zvyšuje sexuální touhy. Zároveň má také uvolňující vliv – snižuje aktivitu centrální nervové soustavy, takže si člověk připadá jako ve snách a vnímá všechno intenzivněji. Sexuální akt je s mandragorou vášnivější.