Eleuterokok ostnatý je rostlina patřící do čeledi aralkovitých a u nás je známá pod lidovým názvem „čertův keř“ nebo také „sibiřský ženšen“. Tato bylina roste na kyselých půdách, kde je polostín. Eleuterokok ostnatý je vytrvalý, opadavý a mrazuvzdorný keř průměrně dosahující do výšky 2 metů, výjimečně až 4 metrů. Má silný kořen a pětičetné zpeřené listy, ve tvaru dlaně, které mohou připomínat listy kaštanu. Květy eleuterokoku ostnatého rostou v okolíku a mají žlutou barvu, plodem jsou kulaté, černé bobule. Keř se nachází v severní Číně, Koreji, Japonsku a na Sibiři. Doba květu eleuterokoku ostnatého je v červnu.
Použití eleuterokoku jako afrodisiaka
Z eleuterokoku se používá kořen, který se sušší. Z kořenů i listů se připravuje extrakt s výraznými účinky.
Dávkování
Dávkování eleuterokoku ostnatého není omezeno, ale rostlina by neměla být užívána při vysokém krevním tlaku. Připravuje se z něho tonikum, které se používá na léčení i jako afrodiziakum. To lze snadno zakoupit.
Afrodiziakální účinky eleuterokoku
Eleuterokok ostnatý účinkuje na lidské tělo povzbudivě, pozitivně působí proti únavě a slabosti a zvyšuje soustředěnost. Po podání tonika se zvyšuje sexuální vytrvalost a kvalita sexu. Mužům pomáhá k lepší potenci a silnější erekci. S eleuterokokem ostnatým se zvyšuje chuť na milování.