Miřík celer patřící do čeledi miříkovitých, je někdy nazýván jako opich či rostlina štěstí. Tato kořenová zelenina je rozšířená po celém světě – pěstuje se dokonce i na Sibiři, v severní Africe, severní Americe, především ji lze nalézt ale v Evropě. Miřík celer je dvouletá rostlina s bulvovitým kořenem a přímou lodyhou. Listy jsou tmavě zelené a lesklé. Květenstvím je okolík s drobnými bílými kvítky. Miřík celer kvete mezi červnem a říjnem a lze ho najít ve slaných půdách. Celer rostoucí v přírodě je silně aromatický a ostrý.
Použití
Mezi nejklasičtější zpracování celeru patří jeho vaření či pojídání syrového kořene. Bulva se dává do salátů, polévek a dalšího jídla. Lze zpracovat ale i nať a listy, které slouží jako koření popřípadě je možné je jíst v syrovém stavu.
Dávkování
Miřík celer není nijak omezen v dávkování. Jeho listy mají pouze silný močopudný efekt, proto je lepší je jíst v určité míře. Na druhou stranu, aby to nějaký účinek mělo, je dobré do sebe dostat alespoň polovinu celeru ideálně syrového.
Afrodisiakální účinky celeru
Miřík celer má mírné afrodiziakální účinky, které se ale projevují spíše při pravidelném konzumování. Zvyšuje mužskou potenci a stimuluje sexuální chutě. Miřík celer pročišťuje játra, ledviny a celkově zlepšuje kondici člověka, což se projevuje i v sexuální výdrži a u mužů to má vliv na potenci