Lysohlávky jsou houby, které patří do čeledi límcovkovitých. Někdy jsou nazývané také jako „kouzelné houbičky“. Lysohlávky jsou rozšířené celosvětově, přičemž rostou na substrátech bohatých na živiny, což je nejčastěji na zvířecích výkalech. Například lysohlávky české lze ale najít i při odlehlejších cestách v doprovodu kopřiv. Jejich plodnice rostou časně zjara nebo na podzim. Klobouček lysohlávek má zvonečkovitý tvar, v průměru má přibližně 2 až 5 centimetrů a za vlhkého počasí může být lepivý. Pokožka je zabarvená dohněda a lze ji snadno sloupnout. Při okraji může být patrné rýhování a na špičce houby vrcholek. Po doteku se na kloboučku mohou vytvářet namodralé modřinky, jejichž barva je tím intenzivnější, čím více drogy houba obsahuje. Lysohlávky jsou považovány za drogu a v ČR jsou ilegální.
Použití
Z lysohlávek se používají jejich plodnice, které se mohou požívat syrové nebo sušené. Lze z nich připravit čaj, nebo je dát do jídla.
Dávkování
Některé druhy lysohlávek mohou být velmi silné, proto by se neměly požívat ve velkém množství a příliš často. Ačkoliv otrava způsobená těmito houbami je řazena mezi málo nebezpečné, neměla by se podceňovat.
Afrodisiakální účinky lysohlávek
Lysohlávky obsahují psylocybin a psilocin. Jsou to psychoaktivní houby, které mají vliv na lidské vnímání a centrální nervovou soustavu. Po požití lysohlávek se mohou dostavit halucinace, silné erotické představy a touhy a další nejrůznější přeludy. Tyto houbičky mají vliv také na lidské pocity a emoce, které umocňují – prožívání je s nimi intenzivnější.