Kokainovník pravý nebo také rudodřev koka patří do čeledi rudodřevitých, přičemž je jejich nejznámějším zástupcem. Ponejvíce je tento keř známý pod názvem koka. Roste převážně ve vlhkých a teplých oblastech hor mezi 600 až 1 000 metry nad mořem. Jeho původní domovinou jsou peruánské Andy, odkud se oblast jeho výskytu rozšířila do Bolívie, Kolumbie, Brazílie a dalších míst. Koka je keř nebo menší strom dosahující výšky přibližně dvou až tří metrů. Na větvích je červená borka, podle které dostal keř svoje jméno. Listy jsou vejčité, slabě kožovité, nedělené a dorůstající do délky 6 centimetrů. Květem koky je bílý kalich s pěti cípy s pětilistou korunou. Plodem je peckovice oválného tvaru a červené barvy. Koka kvete mezi květnem až červencem. Koka a drogy z ní pocházející jsou u nás ilegální.
Použití koky jako afrodisiaka
Z koky se používají listy, které se žvýkají a to nejčastěji s rostlinným popelem nebo páleným vápnem. Dále se koka může sušit a pak se z ní vaří čaj nebo nejrůznější odvary. V listech koky je obsažen návykový alkaloid kokain, který se také může do těla vpravovat přes nosní sliznici tak, že se šňupá.
Dávkování
Pro žvýkání je jistou mírou hrst čerstvých listů. Koka je rychle návyková, proto by se měla požívat jen v zřídka a v malých dávkách.
Afrodiziakální účinky koky
Koka působí povzbudivě na centrální nervovou soustavu. Zahání únavu a zvyšuje koncentraci, zároveň také odstraňuje bariéry. Po požití koky si člověk připadá uvolněný a jeho citlivost je intenzivnější a to jak v dotykové tak emoční rovině. S kokou je sexuální akt mnohem hlubší a výraznější.